Akşam Sohbetleri

Covid-19 bize neler anlatıyor ?

Bireysellikten kollektif bilince geçiş, yavaşlamak, sadeleşmek, belirsizlik, kaygı, yetersizlik hissi, üretken olmak gibi konular üzerinde durarak virüsün hayatımızdaki etkilerini açıklamaya çalıştım. Artık aksamsohbetleri.com adresi üzerinden de tüm yayınlara ulaşabilirsin. İçerikte bahsettiğim alıntı: Doğduğumuz ev bizi barındıran çatı olmaktan çok düşleri barındıran bir çatıdır(Gastonbachelard)

11 Nisan 2020

Yeni yıl sana seni getirsin!

Yeni yıla, beklentilere, gerçekleşmeyen planlara dair bir şeyler söylemek ve yılın son günlerinde yanında olmak istedim, mutlu yıllar:)

30 Aralık 2019

İçindeki çatışma hali/Duygu mu mantık mı?

Bu bölümde içimizdeki çatışmalardan, zihnimizdeki kaostan, bizi ele geçiren negatif durumlardan, duygulardan, duygu ve mantık arasındaki ilişkiden ve içimizdeki çocuktan bahsettim. Günsu Engin, Berrak Yurdakul, Tahir Özakkaş gibi birçok dinlediğim kişilerin konferans/video/kitaplarından edindiğim bilgiler ışığında kaydettiğim bir bölüm oldu. Keyifli dinlemeler.

7 Aralık 2019

Neden konfor alanından çıkmalısın?

Bu bölümde; konfor alanın, güvenli bölgen nedir, neden o alandan zaman zaman çıkman gerekir, çıktığında neler olur nasıl hissedersin? gibi konulara değindim.

5 Kasım 2019

Gerçeğin ne kadar gerçek ?

Bu bölümde; gerçek gerçek midir, senin gerçeğin nelerden ibaret, zihin nasıl çalışır, belleğimize ne kadar güvenebiliriz, unutmak iyi bir şey midir, limbik sistem neler yapıyor, duygularımızı nasıl yaşamalıyız? gibi sorular üzerine konuştum.

29 Eylül 2019

Hayata anlam katanlardan mısın ?

Üreten insan olmanın mutluluğumuzla olan ilişkisine değindiğim bu podcastte, nasıl daha üretken olabiliriz, bizi üretmeye sevk edecek şeyleri nasıl bulabiliriz, nasıl gerçek mutluluğu elde edebiliriz üzerine konuştum. Umarım ortaya koyman gereken, seni sen yapacak şeyleri bulursun!

8 Eylül 2019

Kimlik arayışında duyguların sana ne anlatıyor ?

Kendini tanımak çok uzun bir yolculuk. Kendimizi ve hayatı anlamlandırmaya dair bir arayışta olduğumuz bu yolculukta, yolumuzu aydınlatan, tanıtan duygu ve düşüncelerimizi kullanarak kendimizi tanımaktan bahsettim bu bölümde. Keyifli dinlemeler.

18 Ağustos 2019

Radyo tadında/ Sevmeyi bildiğine emin misin ?

Biraz müzik biraz sohbet diyorum bu bölümde. Sevdiğim ve sizden gelen parçalar eşliğinde ortaya karışık bi şeylerden konuştum. Daha çok sevginin öğrenilen bir davranış olduğuna değinip sevmeyi öğrenmekle ilgili sohbetler yaptım. Radyo tadında'yı sevdiyseniz lütfen yazın, belki bu bir seri olabilir, ne dersiniz?? Not: İçerikte bahsettiğim playlisti "akşam sohbetleri" diye arattığınızda bulabilirsiniz 🙂

31 Temmuz 2019

Hiç mutlu olmayı denedin mi ?

Aristoteles'in "eudaimonia" adını verdiği kavramdan yola çıkarak mutluluğu irdeleğim bu bölümde mutluluğun bir seçim olup olmadığına dair sorgulamalarla sizlerlerleydim. Mutlulukla kalın:)

12 Temmuz 2019

Önce kendini affet

Affetmeyi nasıl öğrenebiliriz üzerine konuştuğumuz bu bölümde duygularımızı gözlemlemenin, öfkemizin ve empati becerimizin affetmeyle etkileşiminden bahsettik.

28 Haziran 2019

Dinle beni bi

Dinlemenin ve anlaşılmanın gücünden bahsettiğim bu bölümde egomuzu bulmaya ve ondan sıyrılmaya yönelik sorgulamalarla sizlerleydim. Keyifli dinlemeler.

14 Haziran 2019

Sen aslında kimsin ? İç sesin kim ?

Ben" diye tanımladığın şey kim, nerede, iç sesin sen misin? gibi sorgulamaların olduğu bu bölüm bir farkındalık ayaklanmasıdır. Mindfulness nedir, bize neler katar hakkında bir takım zırvalıklar duyacaksın. Berrak Yurdakul'un konuşmaları ve kitaplarından esinlenildi. Keyifli dinlemelerrr:)

3 Haziran 2019

Ya o insanlar yalnızlığı tatmasaydı ?

İkinci kez yalnızlığı konuştuğum bu bölümde, yalnızlığı psikolojik ve felsefik yönleri ile ele aldım, yalnızlığın dünyaya kazandırdığı şahane insanlardan bahsettim. İçerikte bahsettiklerim ve yararlandıklarım: 1. Yer Altından Notlar - Dostoyevski 2. Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali 3. Tragedyalar - Edip Cansever 4. Yalnızlık Kavramı ve Sağlıklı Yaşam Üzerine Etkileri - Elif Deniz Kaçmaz, Merve Uğuryol, Esra Engin

13 Mayıs 2019

Büyülü gerçeklik/ Kuantum Fiziği üzerine

Büyülü bir gerçeklik olarak tanımladığım Kuantum Fiziği nedir, bize nelerden bahseder, doğuşu nasıldır, bizimle ve evrenle ilgisi nedir, ne gibi şeyler kazandırır, Kuantum bilgisini hayatımıza nasıl uygulayabiliriz gibi sorulara yanıtlar vermeye çalıştım. İçerikte bahsettiğim Kuantum ile ilgili diziler: Fringe, Lost, Cosmos, Rick and Morty Filmler: What the bleep do we know, arrival, instellar

2 Mayıs 2019

Hayat amacımızı ve tutkularımızı bulabilmek

Bu bölümde yaşamdan nasıl haz alınır, yaşam amacı nedir, dharma, kişisel menkıbe kavramları nelerdir, nasıl bulunur, tutkularımızı keşfedebilmek için neler yapmalıyız? üzerine konuştum.

22 Nisan 2019

Ilişkilerde kişisel alan, sınırlar ve özgürlük

Bu bölümde ikili ilişkilerde sınırlar nasıl olmalıdır, kişisel alan nasıl korunur, ilişkilerde özgür olunur mu gibi şeylerden bahsettim. Keyifli dinlemeler

30 Mart 2019

Strese dair/ Mindfulness ve Çekim Yasasıyla stresi yönetmek

Bu bölümde stres nedir, nelerden kaynaklanır, stres yaratan durumlar nelerdir, stres nasıl yönetilir, mindfullness ve çekim yasasıyla bunu nasıl yönetebiliriz üzerine konuştum. Yararlandığım kaynakları bırakıyorum. 1. Stres Yönetiminde Ustalık - Ismet Galip Yolcuoğlu 2. Pembe Fili Düşünme - Zeynep Selvili Çarmıklı 3. The Secret - Rhonda Byrne

21 Şubat 2019

Bağımlı mıyız ?

Bu bölümde bağımlılık nedir, ne değildir, nelere bağımlılık duyarız ve bunu değiştirmek için neler yapabiliriz gibi konulardan konuştuk. Bağımlı olduğunuz en kötü şey akşam sohbetleri olsun, keyifli dinlemelerr!

9 Şubat 2019

Ertelendin

Bu podcast akla gelebilecek her şeyi erteleyenlere gelsin. Gelin bu kez harekete geçin, ertelememeyi ertelemeyin!

4 Şubat 2019

Hey oradaki, merhaba!

Bunu bir merhabalaşma/tanışma olarak düşünebilirsin. Akşam sohbetlerine hoş geldin.

3 Şubat 2019